Eleman Online

Eleman Online

Diyetisyen iş ilanları

Diyetisyenler çalıştıkları kurumlara gelen kişiler için beslenme programı hazırlayan, onları sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması konusunda yönlendiren kişilerdir. Bu kişiler görevlerini yerine getirmek için klinik, sağlık merkezi, hastane ve spor salonlarında çalışırlar. Bu kuruluşlar ve diyetisyenlerle iş birliği yapan diğer sektörler eksikliklerini karşılamak amacıyla diyetisyen iş ilanları yayınlar. Bu alanda yetkinliğe sahip olan adaylar ise ilanları değerlendirirler.

Diyetisyen Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Yetenekler Nelerdir?

Kuruluşlarda profesyonel diyetisyenlerle çalışmak tercih edilir. Böylelikle kişilerin rejim ve beslenme ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanır. Ancak çalıştırılacak diyetisyenlerin meslek için gerekli yetenekleri taşımaları gerekir. Diyetisyenlerde bulunması gereken yetenekler ilanlarda belirtilir. Genellikle ilanlarda problem çözme, iletişim kurma, disiplin, yeniliklere açıklık, empati kurma, ekiple çalışabilme ve mantıklı düşünme gibi yeteneklerin bulunması belirtilir.

Diyetisyen İlanlarında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Diyetisyen bulmak için gönderilen ilanlar incelenirken önemli detayları göz önüne almak gerekir. İlk olarak diyetisyen unvanı ile çalışılacak yer öğrenilmelidir. Bu çalışma yerinde diyetisyenden beklenen hizmetler öğrenilmelidir. Bunun dışında çalışılacak gün sayısı, saat sayısı ve aranan özellikler öğrenilmelidir. Belirlenen özelliklerin tümüne uygunluk sağlandığında diyetisyen olarak çalışmak için başvuru yapılır. Son olarak ilanlarda aranan personelin bulunmadığından emin olmak gerekir.

Diyetisyenlik Yapmak İçin Hangi Eğitimlerin Alınması Gerekir?

Diyetisyenlik ilanlarına başvurabilmek için Beslenme ve Diyetetik eğitimi almış olmak gerekir. Bunun dışında bilgisayar kullanabilme, beslenme programlarına hakim olmak ve hastalıklarla besinlerin ilişkisini bilmek gerekir. Diyetisyen ilanlarında aranan nitelikler başvuruların kolaylaşması için açıklanmıştır. Bu sayede hangi adayların başvurabileceği bellidir. Başvuruların kabul edilebilmesi içinse adayların mutlaka CV’lerine mezuniyet bilgisi ve varsa deneyim bilgilerini yazmaları gerekir. Diyetisyen olarak çalışmak için lisans eğitimi gerektiği için özel kurslardan sertifika almak ve online bilgilerle bu alanda çalışmak mümkün olmaz.

Diyetisyenler Hangi Ortamlarda Çalışır?

İnsanların beslenme düzeninden sorumlu olan diyetisyenler kliniklerde bulunan odalarında çalışır. Bu nedenle yaptıkları iş masa başı iş olarak kabul edilir. Hastaları odalarında kabul ederek sağlık durumlarına uygun bir beslenme programını hazırlayarak teslim ederler. Spor salonlarında çalışan diyetisyenlerin de kendilerine ait odaları olur. Bu odalarda sporcuları kabul ederek program hazırlarlar. Diyetisyenler için sağlık kuruluşu sahiplerinin veya spor salonu yöneticilerinin çalışma koşulu belirlemeleri mümkündür. Bu koşullar arasında yaş ve mesleki deneyim dikkat çeker.

Diyetisyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İnsanlara beslenme ve diyet programı hazırlamakla görevli bir diyetisyen olmak için mesleğe uygun özelliklere sahip olmak şarttır. Taşınması gereken özelliklerin başında eğitim gelir ve lisans eğitimini diyetetik üzerine tamamlamayan kişilerin bu işi yapmaları mümkün olmaz. Eğitim dışında beslenme bilimi güncel gelişmelerden haberdar olmak gerekir. Böylelikle yeniliklerin beslenme programlarına uygulanması gerekir. Bunun dışında hastalığa bağlı diyet yapması gereken hastalar olduğu için hastalarla iletişimi yüksek kişi olunması gerekir. Ayrıca beslenme düzeni konusunda yaşanabilecekleri sorunları çözebilecek beceriye sahip olunması gerekir.

Diyetisyenlerin Haftalık Çalışma Süreleri Nasıldır?

Çalışma yeri devlet hastanesi olan diyetisyenler 08.00-17.00 saatleri arasında çalışır. Devlet hastanelerinde diyetisyenler için nöbet tutma zorunluluğu vardır. Bu durumda çalışma saati uzar. Özel hastanelerde diyetisyenler 08.00’de iş başı yapar ve mesai bitimi 17.00-18.00 arasında değişir. Spor salonu, bakım merkezi ve gıda firmaları adına çalışan diyetisyenler ise haftada 1-2 gün çalışırlar. Çalışma günlerinde diyetisyenle görüşmek isteyen kişilerin görüşme yaparak diyet programlarının hazırlanmasını talep ederler. Haftada 1-2 gün çalışan diyetisyenlerin mesai saatleri de genellikle 17.00’de sona erer.

Diyetisyen Olmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Kamu hastaneleri, sağlık merkezleri, klinikler ve spor salonlarında diyetisyen kadrosunda çalışmak için iş başvurunun yapılması şarttır. Başvuru aşamasına geçmeden önce uygun iş ilanı bulunmalıdır. Eğitim durumuna göre en uygun diyetisyen ilanları Elemanonline aracılığıyla kişilere sunulur. Diyetisyenlik üzerine eğitim alan ve işverenlerin özel şartlarını taşıyanlar başvurularını online olarak yapabilirler. Cv göndermeleri başvuru için en önemli işlemdir.

Kimler Diyetisyen İlanlarına Başvurması Mümkündür?

Beslenme ve Diyetetik bölümünde 4 yıllık eğitimin tamamlayarak diyetisyen olmaya hak kazananlar iş ilanlarına başvurur. Belgenin dışında diyetisyen olarak çalışmayı isteyen, diksiyonu düzgün ve iletişim konusunda becerikli olan kişiler başvuru yapabilirler. İlanlarda cinsiyet veya yaş koşulu belirtilmişse bu koşullara uygun adayların diyetisyen olarak kabul edilmeleri mümkündür.

Hangi Şehirlerde Diyetisyen İlan Sayısı Fazladır?

Ülke genelinde diyetisyenlere ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni sağlıklı ve düzenli yapılmayan beslenme nedeniyle hastalıklarda artış olmasıdır. Hastalıkların artışı can kaybını da beraberinde getirdiği için her yaş grubundan insanın zaman zaman diyetisyene gitmesi gerekir. İnsanların diyetisyen arayışının artması iş ilanlarında da artışa neden olur. Türkiye’deki şehirlerden bazılarında ise bu alanda iş ilanı diğer illere göre daha fazladır. Diyetisyen ilanlarının en çok görüldüğü şehirlerin isimleri şunlardır;
  • İstanbul Avrupa,
  • İstanbul Anadolu,
  • Mersin,
  • İzmir,
  • Kayseri ve Konya gibi şehirlerdir.
Bu şehirler de ilan sayısı yıl boyunca değişiklik gösterir. Bu nedenle şehir isimlerinin zamana bağlı olarak değişebileceği unutulmamalıdır.

Güncel Diyetisyen İlanlarından Haberdar Olmak İçin Ne Yapılır?

Elemanonline diyetisyen ilanları kalıcı olarak yayınlanmayan ilanlardır. İlanda yer alan iş için uygun aday bulunduğunda ilan kaldırılır. Bu nedenle diyetisyenlik üzerine eğitim alan kişilerin ilanlardan işe alım gerçekleşmeden haberdar olmaları gerekir. Bunun için sayfa yenileme, siteyi sık ziyaret etme ve abonelik oluşturma seçeneklerinden yararlanılır. Abonelik oluşturulduğunda yayınlanan ilanlarla ilgili bilgiler email adresine iletilir. Bu sayede ilana süresi dolmadan başvuru yapılabilir.

Ankara Diyetisyen İş İlanları

İstanbul Diyetisyen İş İlanları

Devamını oku

Gösterilecek kayıt bulunamadı !