Eleman Online

Eleman Online

Psikolog iş ilanları

Psikologlar, insanların bütün davranış profillerini anlamak ve de değiştirmek için insanoğlunun tüm zihnini kendi bilimsel bakış açısı ile incelemektedir. Psikolog çeşitleri; klinik psikoloji, danışmanlık, endüstriyel ve okul organizasyonu şeklinde bulunur. Klinik veya danışmanlık psikologları, bireylerin zihinsel, duygusal ya da davranışa dayalı olan tüm bozukluklarını teşhis edebilmek adına onlar değerlendirir ve ardından bunları bilişsel davranışçı terapi (CBT) dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanarak tedavi eder. Eğitim sektöründe olan okul psikologlarının görevleri ile eğitim ile alakalı olan konulara odaklanmaktır. Aynı zamanda endüstri-örgüt psikologları, psikolojik ilkeleri işyeri sorunlarına uygular. Bu bağlamda pek çok sektörde psikolog arayan firmalar çok sayıda bulunmaktadır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

İyi bir psikolog insanlara gerçek ilgiyi gösterebilecek yetenekte olmalıdır. Aynı zamanda iletişim kurma yeteneği de gelişmiş olmalıdır. Teorik bilgi ve uzmanlığa da sahip olması gerekir. Meraklanma ve kendini sürekli geliştirme yeteneği de olması gereken özellikler arasında yer alır. Dinleme becerisi ve analiz ve gözlem kapasitesi de en gerekli yetenekler arasında yer alır.

Psikolog İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Genel olarak psikolog iş ilanları kapsamında dikkat edilecek bazı detaylar bulunur. Bu tarz iş ilanlarında aranan özellikler 4 yıllık lisans mezunu olmak ve bu alanda deneyim sahibi olmaktır. Genelde psikolog kliniklerinde çok sık aranan bu işlerde en önemli detay lisans belgesi ve deneyimdir. Bu bağlamda kişiler sosyal kuruluşlarda ya da özel sektörde bir eğitim kurumunda işe başlayacaklar ise mutlaka bu pozisyona uygun belge ve yeteneklere sahip olmaları gerekir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Eğitim Ve Belgeler Gerekir?

Psikolog olmak için öncelikle 4 yıllık psikoloji bölümünde mezun olmak şarttır. Bu bağlamda kişi 4 yıllık okulunu bitirdikten sonra staj aşamasında da geçerek iş hayatında yer edinebilir. Eğitim diploması dışında herhangi bir belge istenmiyor. Fakat kişi katıldığı seminerler ya da eğitimle bazında sahip olduğu sertifika ya da katılım belgeleri ile daha kolay iş bulabilir. Psikolog unvanını almak için psikoloji alanında yüksek lisans derecesi almak da son derece gerekli bir durum olmaktadır.

Psikolog Çalışma Ortamı Ve Koşulları Nasıldır?

Çoğu psikolog kendi odasında işlev görür. Gelen danışan ile oda ortamında görüşüp, bu alanda çalışma sağlar. Bu bakımdan iş hayatında bir nevi bağımsız diyebiliriz. Koşulları düşünecek olursak son derece konforlu ve bir o kadar da sağlıklı olmaktadır. Bu bakımdan masa başı iler olduğu için kişiyi çok fazla yormayan ya da iş güvenliği gerektirmeyen işler oluyor.

Psikolog Olmak İçin Hangi Özeller Gerekir?

İş hayatında psikolog iş ilanı kapsamında kişinin sahip olması gereken bazı özellikler bulunuyor. Bunlar hem iş akışını hem de kişinin başarısını etkileyen özelliklerdir.
  • Kişinin konuya olan yeteneği, ilgisi ya da zeka düzeyi
  • Fiziksel özellikleri
  • Hayalleri ya da istekleri
  • Arkadaşlarının etkisi
  • ilesinin kişiden beklentileri
  • Ailenin sosyo-ekonomik durumu
  • Eğitim düzeyi
  • Çevre ve meslekler ile ilgili durumu
Tüm bu özellikler kişinin psikolog olmasını etkileyen durumlardır.

Psikolog Çalışma Saatleri Nasıldır?

Psikolog mesleği için pek çok farklı sektörde iş imkanı bulunabilir. Aynı zamanda bu sektörlerin çalışma sistemleri ya da iş akışı farklılık göstermektedir. Bu konuda psikolog mesleğini icra eden kişi 08-00 /17-00 saatleri arasında çalışabildiği gibi daha farklı saatlerde de çalışabilir. Hatta bazı zamanlar sadece randevu saatlerinde de çalışabilirler. Bu konuda çok esnek çalışma saatlerine sahiptirler. İş saati tamamen kişinin çalıştığı sektör ve iş alanı ile alakalıdır.

Psikolog İş İlanlarına Nasıl Başvurabilirim?

Çoğu kişi bu mesleği yapmak istedikleri zaman en başta kendine bir cv oluşturmalıdır. Sonrasında filtreleme işlemleri ile hangi şehirde oturduklarını ve iş alanlarını seçerek, iş arama butonu ile güncel psikolog iş ilanları listesini anında görebilirler. Sonrasında kendilerine uygun olan işe başvuru yaparak haber beklerler. Uygun pozisyon için cv leri uygun ise görüşme sağlanır ve olumlu olur ise de işe alım sürecine geçerler.

Psikolog İş ilanlarına Kimler Başvurabilir?

Ülkemizde eğitim veren üniversitelerden lisans eğitimi olarak psikoloji alanından mezun olan kişiler psikolog iş başvurularına uygun kişiler olmaktadır. Aynı zamanda yurtdışında bulunan üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan ve YÖK tarafınca verilmiş diploma denkliği belgesine sahip olan kişiler de bu işlere başvuru yapabilir. Aynı zamanda bu kişilerin iletişim yönleri güçlü ve pozitif olmaları da gerekir. Bu konuda kişiler kendilerine gerekli eğitim ve yeteneğin olduğunu düşünüyor ise psikolog iş ilanlarına başvuru yapabilir.

En Çok Psikolog İş İlanı Olan Şehirler Nerelerdir?

Psikolog iş ilanları birçok sektör tarafından yapılmaktadır. Bunlar; kurumsal alanda ya da eğitim sektöründe olabiliyor. Şehir bazında düşünecek olursak güncel psikolog ilanları büyük şehirlerde daha çok alım olmaktadır. Aynı zamanda eğitim düzeyinin yüksek olduğu şehirlerde psikolog iş alımı daha fazladır. Bu bakımdan düşünecek olursak, iş alanının en fazla olduğu şehirler eğitim düzeyi ile doğru orantılı olmaktadır.

Psikolog İş İlanlarından Nasıl Haberdar Olabilirim?

Psikolog iş ilanlarından haberdar olmak istediğiniz zaman en başta platform üzerinden yaşadığınız ili ve mesleğinizi filtreledikten sonra tüm listeyi kolayca görebilirsiniz. Bu bağlamda düşünecek olursak, genelde kişi hem ili hem de mesleğini filtreledikten sonra istediği iş ilanının listesini anında görebilir. Sonrasında kolay bir şekilde iş başvurusunda bulunabilir.
Devamını oku

Gösterilecek kayıt bulunamadı !