Eleman Online

Eleman Online

Mühendis iş ilanları

Mühendis, ülkenin gelişmesi ve kalkınması için ihtiyaç duyulan en önemli mesleklerden bir tanesidir. Mühendisler matematik, teknoloji ve doğa bilimini kullanarak bir takım sorunların ya da işin geliştirilmesine çeşitli çözümler üreten uzman kişilerdir. Mühendislik oldukça geniş bir alandır. Bu yüzden de ondan fazla mühendislik türü vardır. Özellikle teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber yeni mühendislik türleri çıkmıştır. Mühendislik türlerinin çoğalması ile birlikte mühendis iş ilanları artış göstermiştir.

Mühendis Olmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Mühendisler alanlarında parlayan yıldızlardır. Hızlı düşünme becerisine sahip, üretkenliğe açık, çevik ve profesyonellik gibi pek çok deneyim aranır. Mühendis ihtiyacı olan firmalar mühendis alımı yaparken oldukça titiz davranırlar. Genel olarak mühendis iş ilanı alımlarında ilanın altında aranan nitelikler yazar. Mühendis olmak için aranan niteliklerden bazıları şunlardır:
  • Güzel diksiyona sahip olmak
  • Güçlü insan ilişkilerinin olması
  • Tercihen yabancı dil bilen
  • Zamanı yönetme kabiliyetine sahip
  • Hafıza ve mantıklı karar alma becerisine sahip
  • Kuruluşun hizmet amaçlarını ve ulaşmak istediği hedefi iyi tanıyan
  • Görünüşüne önem veren
Bütün bu şartları taşıyan mühendis adayları firmalar tarafından kolaylıkla iş bulabilir. Mühendislik bölümü okuması zor bölümlerden birisidir. Üniversitelerin dört yıllık mühendislik fakültelerinden mezun olan kişiler yalnızca mühendislik ilanlarına başvuru yapabilirler.

Mühendis İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Bütün iş başvuru ilanlarında yer aldığı gibi mühendislik iş ilanına da başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım detaylar vardır mühendis arayan firmalar kendi kriterlerine uyan kişiler ile çalışmak istedikleri için iş başvurusunda aranan nitelikler bölümünde yer alan kriterlere uyan kişilerin başvurularını öncelikli olarak değerlendirmeye alıyorlar.

Mühendis Olmak İçin Hangi Eğitim Ve Belgeler Gerekir?

Mühendis olmak için en az dört yıllık mühendislik eğitimi veren mühendislik fakültesinden mezun olunmalıdır. Hatta çoğu üniversite 1 sene de hazırlık eğitimi verir. Teknolojinin gelişmesi ve insanların kendini daima geliştirmesi ile birlikte özel mühendis ilanları alımında bazı sertifika ve belgelerin kullanıcılar tarafından başarı ile alınmış olması da firmalar için oldukça önemlidir. Bu belgelerden bazıları şunlardır: MS Office Programları Sertifikası Yabancı Dil Sertifikası, Kişisel Gelişim Sertifikaları, Programlama Dili Sertifikası, İş Sağlığı Ve Güvenliği Sertifikası ve ayrıca kendi alanınız ile ilgili sertifikaları almakta önemlidir. Örneğin Orta Gerilim ve Yüksek Gerilim sertifikaları (SWG, Trafo Eğitimleri), Zayıf akım ya da Instrumentation Sertifikası (Compex, Metrology ve Calibration, Tubing Processleri), Kablo ve Terminasyon ile ilgili alınacak sertifikalar (Hawke, Fiber, Satın alması ile alakalı eğitimler), Control Room Operator Sertifikaları (Skada vb. Programların Eğitimleri), Kalite Eğitimleri (Auditor, Expeditor vb. Eğitimler) gibi sertifikalara sahip olmak bu alanda sizin uzman olduğunuzu ve işi rahatlıkla yapabileceğinizin kanıtıdır. Bu yüzden sertifika almak çok önemlidir ve ihmal edilmemesi tavsiye edilir. Sertifika alırken oldukça dikkatli olmak gerekir. Her yerden sertifika alınmaz. Merdiven altı yerlerin verdiği sertifikalar değil de adı bilinen, eğitimi güzel olan ve ruhsatlı yerlerden sertifika alınmalıdır.

Mühendis Çalışma Ortamı Ve Koşulları Nasıldır?

Güncel mühendis ilanları iş arayan mühendis kişilerin en çok takip ettikleri ilanlar arasında yer alır. İnşaat mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, uzay mühendisliği, jeoloji mühendisliği, yazılım mühendisliği, otomotiv mühendisliği, harita mühendisliği gibi daha pek çok sayılabilecek mühendislik türleri bulunduğu için her birinin çalışma ortamı ve koşulları birbirlerinden farklıdır. İnşaat mühendisleri daha çok şantiyelerde görev yaparken yazılım mühendisleri ofiste bilgisayar başında görev yaparlar. Çalışma ortamları da mühendislik türlerine göre farklılık gösterir.

Mühendis Olmak İçin Hangi Özeller Gerekir?

Mühendislik mesleğinde başarıya ulaşmak isteyen kişiler kendilerini her daim geliştirmeye açık olmalıdır. Mühendis, yeni sistemler geliştirmek üzere yeni yöntemler düşünebilecek yaratıcılık kabiliyeti sahip olmalıdır. Ekipmanların kullanımını rahatlıkla yapabilmeli, sorunların giderilmesi için analizler yapmalı, ekip çalışmasına uyumlu olma, öz disiplinli olma, yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilmek mühendis olmak için gerekli olan belli başlı özellikler arasındadır.

Mühendis Çalışma Saatleri Nasıldır?

Mühendislerin çalışma saatleri genel olarak düzenli olduğu gibi bazen hafta sonları ya da mesaiye kaldıkları da olabilir. Çalışma saatleri işin yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Ancak haftalık çalışma süreleri ara dinlenmeler haricinde maksimum 45 saattir. İşe başlama ve işin bitiş saatleri yayınlanan ilanlarda detaylı olarak belirtilir.

Mühendis İş İlanlarına Nasıl Başvurabilirim?

Mühendis arayan firmalar mühendis iş ilanını web sitelerinde yayınlarlar. İş arayan kişiler web sitesi üzerinden bu ilanlara kolayca ulaşabilirler. İş ilanlarına başvuru sırasında kişisel bilgilerinizi vermeniz sizden istenir. Bu nedenle güvenilir sitelerde bulunan ilanlara başvurmak oldukça önemlidir.

Mühendis İş İlanlarına Kimler Başvurabilir?

Mühendislik iş ilanlarına mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler başvuru yapabilirler. Ayrıca mühendislik mesleği kendi arasında farklı dallara ayrılan bir meslek türü olduğu için mühendisler kendi alanlarındaki iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Örneğin inşaat mühendisi bilgisayar mühendisi alımına başvuramaz.

En Çok Mühendis İş İlanı Olan Şehirler Nerelerdir?

Mühendislik alımının çok olduğu şehirler daha çok sanayinin gelişmiş ve yoğun olduğu yerlerdir. Ancak bütün illerde mühendislere ihtiyaç vardır.

Mühendis İş İlanlarından Nasıl Haberdar Olabilirim?

İş ilanlarını takip edip güncel ilanlardan hızla haberdar olabilmek için yapmış olduğunuz aramaları kaydedebilirsiniz. Güvenilir sitelerin bildirimlerini açarak size en uygun ilanlardan haberdar olabilirsiniz.
Devamını oku

Gösterilecek kayıt bulunamadı !