Seçili Filtreler

  • 1/1
  Son zamanlarda freelance iş ilanları en popüler çalışma çeşitlerinden biridir. Birçok kişi iş tercihi yaparken dönemsel olarak çalışabileceği ilanlara öncelik veriyor. Kendi özel durumuna göre iş bakanlar bu çalışma biçimiyle istediği zaman çalışabilme ayrıcalığı yaşıyor. Serbest ve bağımsız çalışma anlamına gelen freelance iş ilanları genel olarak kendi işini kuranlar arasında yaygın olsada büyük şirketlerin çeşitli departmanlarında da freelance iş ilanları görmek mümkün.

  Freelance İş Nedir?

  Freelance kelime olarak serbest çalışma anlamına geliyor. Freelance çalışma ise genellikle sabit mesai saatlerine ve ofis ortamına bağlı olmadan gelir elde etmektir. Firma ve şirketler dijitalleşmenin de gücünü kullanarak bu çalışma şeklini yaygın olarak kullanıyor. Freelance hem şirketin hem de çalışanların farklı giderlerini de ortadan kaldırıyor. Markalar daha geniş kitlelere daha iyi hizmet verebilmek adına freelance çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bununla beraber çoğu iş arayan da kendi ortamında, kısıtlama olmadan çalışmak istiyor. Her iki tarafın da beklentilerini karşılayan bu çalışma şekli en küçük işletmelerden en büyük şirketlere kadar her sektörün içinde yer alıyor.

  Freelance İş İlanları Nelerdir?

  güncel freelance ilanları zaman ve koşullara göre değişebiliyor. Günün gerektirdiklerine göre çeşitli alanlarda freelance iş ilanı bulabilirsiniz. Birçok sektör freelance çalışan elemana ihtiyaç duyar. Fakat bu çalışma biçiminin yoğun olduğu spesifik sektörler vardır. Freelance iş ilanları çoğunlukla şu kategorilerde oluyor:
  • Çeviri
  • Yazılım
  • SEO
  • Saha Satış Elemanı
  • ​​​​​​Grafik Tasarım
  • Çağrı Merkezi Elemanı
  • Sosyal Medya Uzmanlığı
  • Metin Yazarlığı
  Freelance iş ilanları genel olarak çalışma zamanında kısıtlamaya gitmez. Fakat performansa göre değerlendirme yaptıkları için şirketler elemanların düzenli olarak çalışmasını bekler.

  Freelance İş İlanlarında Aranan Nitelikler

  Freelance yani serbest çalışma olanağı sunan iş ilanlarında aranan nitelikler değişiklik gösterir. Kurumun hizmet politikasına göre özel şartlar aranabilir. Örneğin freelance saha elemanı olarak çalışacaksınız kurum sizden ehliyet sahibi olmanızı ister. Erkek adayların askerliğini yapmış olması gerekir. Bazı kurumlarda eğitim ve sertifika koşulu olabilir. Özel sektör freelance iş ilanları için aranan en temel nitelik ise deneyimdir. Kurumlar tecrübeli elemanlara öncelik vererek vizyonunu korumayı hedefler. Bütün bunların dışında birçok freelance iş ilanında hiçbir vasıf aranmaz. İş ilanında aranan nitelikler genel olarak detaylıca paylaşılır. Kurumun sizden istediği vasıflara sahipseniz hemen başvuru yapabilirsiniz.

  Freelance İş İlanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Her iş ilanında olduğu gibi freelance iş ilanlarında da çoğunlukla bazı şartlar aranır. Bu şartların sizde olup olmadığını iyi analiz etmelisiniz. Her ne kadar esnek bir çalışma şekli olsa da sizin disiplinli ve prensipli çalışmanız beklenecektir. Genellikle dijital platformlarda sunulan freelance iş ilanları daha esnek gibi görünsede burada kişisel bilgilerinizi paylaşmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Yasal olmayan platformların iş ilanlarından uzak durmalısınız. Eğer bir şirketin freelance elemanı olmaya hazırlanıyorsanız kurumu iyi tanımalı ve yanıltıcı bilgilerden arınmış olmalısınız. Güven ve dürüstlük freelance personeline olan bakış açısını etkiler. Bağlı olacağınız kurumla ilgili gerekli donanıma sahip olmazsanız müşterilerin beklentilerini de karşılayamazsınız.

  Freelance İş İlanlarının Avantajları

  Freelance iş ilanları sektöre göre farklı ayrıcalıklar sunuyor. Çalışanlara kısıtlama yapmadan dönemsel projelerde iş olanağı sunan bu ilanları her şehirde bulabilirsiniz. Şirketler, firmalar, markalar ve bireysel kuruluşlar zaman zaman freelance iş ilanları ile eleman alımı yapıyor. Bu iş ilanlarının sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Ofise gitme zorunluluğu olmadan, mekandan bağımsız olarak çalışın.
  • Giyim, saç, makyaj gibi dış görünüşe özen gösterme zorunlu değilsiniz.
  • İş yerine ulaşmak için yolda veya trafikte zaman kaybetmeyin.
  • Farklı alanlarda da gelişim göstererek eş zamanlı olarak çeşitli çalışma kollarında faaliyet gösterebilirsiniz.
  • Yemek, çay ve ihtiyaçlarınızı kendi özgür alanınızda, dilediğiniz gibi karşılayın.
  Şirketlerin freelance iş ilanlarında çalışan elemanlar sadece bazı zamanlarda toplantılara katılmak için ofise gidiyor. Toplantılar çoğu zaman dijital olarak gerçekleştiriliyor olsa bile bazı şirketlerde bu durum değişebiliyor. Dolayısıyla freelance iş ilanı bakarken iş tanımını dikkatlice okumanızda yarar var.

  Freelance İş İlanlarının Dezavantajları

  İş yerine gitmeden, evden ya da istediğiniz yerden çalışabileceğiniz iş ilanları ararken freelance çalışma seçeneğini filtreleyin. Burada çıkan ilanların birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. Freelance işte çalışmanın dezavantajları şu şekildedir:
  • Çalıştığınız mekan dikkatinizi dağıtıp, performansınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Freelance iş ilanı veren şirketlerin kurumsal olmama ihtimali maaş ve ödemeler konusunda sıkıntıya neden olabilir.
  • Merkezi bulunduğunuz şehirde olmayan bir kurumla çalışıyorsanız yüz yüze toplantılara katılmakta zorluk yaşarsınız.
  • Bir ofis ortamı olmadığı için iş arkadaşlarınız da olmayacak. Dolayısıyla sosyalleşme açısından sıkıntı çekebilirsiniz.
  Freelance arayan firmalar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında güvenirlik gelir. Kurumsal olmayan şirketlerin iş ilanlarında farklı dezavantajlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bizim gibi güvenilir platformlarda verilen iş ilanlarını takip etmeniz daha yararlı olacaktır.

  Freelance İş İlanına Başvuru Süreci

  En yeni freelance iş ilanlarına sayfamızdan kolayca ulaşabilirsiniz. Ücretsiz üyelik başlatarak hemen başvuru yapın. Kendinize uygun ilanı bulabilmek için filtreleme seçeneğini kullanabilirsiniz. 'Başvur' butonuna tıkladığınız zaman sisteme girmiş olduğunuz özgeçmiş bilgileriniz firmaya iletilir. İlan detaylarını iyice inceleyip uygun pozisyonlara başvuru yaptığınız takdirde işveren en kısa sürede sizinle görüşme talep edecektir. Başvuru yapmadan önce özgeçmiş bilgilerinizin doğru, eksiksiz ve güncel olduğunu kontrol edin.